Quantcast
Channel: Arūno Braso blogas » WSBR
Viewing all articles
Browse latest Browse all 11

2011 m. – kas, kur…

$
0
0

Kiekvienais metais, kai tik sulaukiame vasaros, vis dažniau ir dažniau girdime kalbas, skaitome gandus apie tai, kurią ekipą pilotai pasirinks sekančiam sezonui.. „MotoGP“ pasaulyje žmonės vis svarsto apie tai, kur ateityje pasuks V. Rossi. „Formulėje-1“ gana ilgokai buvo kalbama, ar „Ferrari“ pasirinks kitą pilotą ar pratęs sutartį su F. Massa. Ir taip kiekvienais metais, visi vis apie kažką kalbą. Kuo mažiau laiko lieka iki sezono pabaigos, tuo kalbų apie įvairius perėjimus, kontraktus vis daugėja. Nors dabar dar tik vasara, pabandysiu apžvelgti tai, ko galime tikėtis ateityje įvairiuose čempionatuose.

Visų pirma pradėsiu nuo lengvesnės technikos – „MotoGP“ ir WSBK.

Dar net neprasidėjus šių metų „MotoGP“ sezonui, jau buvo kalbama apie tai, kur 2011 m. lenktyniaus V. Rossi, ar J. Lorenzo liks „Yamaha“ komandoje? Kodėl prasidėjo tokios kalbos? Nepamenu tiksliai kada, bet garsusis italas buvo viešai pareiškęs, jog „Yamaha“ ekipa negali sau leisti turėti dviejų itin stiprių lenktynininkų. Jau tada japonai turėjo suprasti, jog ateityje jiems teks rinktis – Rossi arba Lorenzo. Taigi kokia yra situacija? Jei kalbėt apie Lorenzo, ispanas tikisi gana nemažos sumos pinigų ir žinoma tokių pat sąlygų kokios suteikiamos italui. Tačiau „Yamaha“ nenori daug mokėti ispanui. Kalbant apie Rossi… italas neturi ko prarasti. Kartą sportininkas persikėlė iš „Hondos“ į „Yamaha“, tad kodėl nepabėgus iš japonų pas italus? V. Rossi bet kokiu atveju liks vienu geriausiu, jei ne pačiu geriausiu, lenktynininkų kada nors besivaržiusiu „MotoGP“ čempionate. Kodėl italas turėtų pasirinkti „Ducati“? Šiandien buvo patvirtinta tai, apie ką „MotoGP“ pasaulis jau ne vieną savaitę žinojo – nuo 2011 metų C. Stoneris lenktyniaus „Honda“ ekipoje. Taigi, „Ducati“ turi laisvą vietą ir gali pasiūlyti didelę sumelę V. Rossi. Be to greta italo būtų ne toks greitas kaip Lorenzo – N. Haydenas. Trumpai tariant – Rossi gautų viską ko prašo. Taip, šiuo metu „Ducati“ motociklai neblizga, bet jie nėra ir labai prasti. Galų gale italai jau įrodė, jog gali tapti čempionais. Rossi jau tapo čempionu su „Honda“ ir „Yamaha“, tad galbūt laikas tapti čempionu su itališka technika. Žinoma, negalima atmesti ir tokio scenarijaus, jog „Yamaha“ pasirinks Rossi ir atsisveikins su Lorenzo. Auto/moto sporto pasaulyje visko būna.

Kas galėtų užimti atsiradusią laisvą vietą japonų ekipoje? Dar neprasidėjus šių metų „MotoGP“ sezonui kalbėjau apie tai, jog į „Yamaha“ komandą vieną dieną atkeliaus Benas Spiesas. Tačiau tuo metu į mano kalbas buvo žiūrimą kaip į girto žmogaus kliedesius. Bet… jei atsuktume laiką atgal ir pažiūrėtume kaip klostėsi įvykiai praėjusiais metais, pastebėtume, jog „Yamaha“ jau ruošėsi tokiai situacijai, apie kurią dabar nemažai kalbama. Dar tada, kai „Elbowz“ (B. Spieso pravardė) lenktyniavo WSBK, buvo paskelbta, jog amerikietis čempionate liks iki 2010 metų pabaigos. Tačiau, kai tik prasidėjo Rossio kalbos apie situaciją ekipoje ir galimą jo išėjimą kitur, viskas labai greitai pasikeitė. Buvo pranešta, jog B. Spiesas „MotoGP“ debiutuos ne 2011 metais kaip buvo planuota, o 2010 m. Kam to reikėjo? Tam, kad amerikietis apsiprastų naujoje aplinkoje, pritaikytų savo stilių prie kiek kitokių, lengviau nei WSBK valdomų motociklų. O ir naujosios „MotoGP“ taisyklės neleidžia gamyklinėms komandos turėti naujoko debiutanto. Taigi, „Yamaha“ ruošėsi galimiems scenarijams. Jei Rossi ir Lorenzo liks (mažai tikėtina) japonų ekipoje – viskas gerai. Jei vienas iš pilotų pasirinks kitą komandą – antrasis motociklas atiteks B. Spiesui. „Yamaha“ be reikalo negloboja tam tikrų sportininkų ir staiga jų „nepermetinėja“ iš vieno čempionato į kitą.

Ar C. Stonerio pasitraukimas iš „Ducati“ buvo netikėtas? Ne. Na bent jau šiandieninė naujiena „MotoGP“ pasaulyje dirbančių žmonių tikrai nenustebino. Dar visai neseniai keli „Ducati“ atstovai jau buvo „prasižioję“ apie tai, kad australas paliks italų ekipą ir pereis į „Hondą“. Po 2009 metų sezono, buvęs „Ducati“ vadovas iškeliavo pas japonus, tad C. Stonerio perėjimas – maža staigmena.

Ar kas nors pasikeis kitose „MotoGP“ ekipose? Taip, bet apie tai nebus daug kalbama. Didelė tikimybė, jog laisva vieta atsiras „Tech 3“ ekipoje, tad į ją gali pretenduoti keletas sportininkų. Dar visai neseniai buvo pasklidusios kalbos, jog laisva vieta gali atitekti L. Capirossi. Nereiktų atmesti ir Calo Crutchlow, kurį „Yamaha“ yra „priglaudusi“ WSBK čempionate, kandidatūros.

Tam tikrus įvykius gali pakoreguoti ir tai, kaip nuspręs pasielgti gamyklinė „Honda“ ekipa. Kalbama, jog japonai kitais metais planuoja naudoti tris motociklus. Jei ne, vienam iš dabartinių „Honda“ lenktynininkų teks ieškotis darbo kitur.

Žinoma, yra dar ir kitos ekipos – tos „mažosios“, negamyklinės. Vieni pilotai liks dabartinėse komandose, kitiems teks iškeliauti kitur arba iš vis palikti čempionatą. Vieni galbūt pasirinks „Moto2“ ir lauks tinkamos progos sugrįžti į „MotoGP“, kiti galbūt išvyks į WSBK.

Kalbant apie pastarąjį čempionatą, kai kurie pilotai anksčiau yra išreiškę norą debiutuoti „MotoGP“ čempionate. Vienas iš jų – J. Rea. Tačiau, žinant, jog britui WSBK varžybose kol kas sekasi ne itin gerai, sunku tikėti, jog sportininkas patrauks „Hondos“ ar kitų ekipų dėmesį. Jeigu L. Haslamui („Pocket rocket“) pavyktų laimėti čempionatą, tada „Suzuki“ atstovui galbūt atsirastų galimybė persikelti į „MotoGP“. Kitų sportininkų situacijos sunkesnės ir tuo pačiu paprastesnės. Galų gale ne visi nori, ne visi gali rinktis tarp dviejų čempionatų. J. Toslendas visai neseniai prakalbo, jog mielai grįžtų į „MotoGP“, tačiau kad tokius norus paversti realybe, britui visų pirma reiktų įveikti savo komandos draugą ir laimėti čempionatą. Nepanašu, jog „JT“ pavyks tai padaryti.

Kaip jau minėjau, kitų WSBK dalyvių padėtis daug paprastesnė. Dauguma jų tikisi ir toliau likti tame pačiame čempionate, tad galimi tik perėjimai iš vienos ekipos į kitą. Maxas Biaggi gali tapti šių metų WSBK čempionu, tačiau italas tikrai neplanuoja grįžti į „MotoGP“  – rezultatai geri, bet amžius jau nebe tas. Nors tai netrukdo „Mad Maxui“ kovoti dėl pergalės kiekvienose lenktynėse.

Toliau apie „sunkiąją artileriją“ – F-1 ir kitus čempionatus.

„Formulės-1“ pasaulyje šiais metais kol kas viskas daug paprasčiau nei praėjusiais. Šį kartą „Ferrari“ ir F. Alonso „netempia gumos“ ir neverčia žurnalistų kurti istorijų. Visų komandų lyderių sudėtys sekantiems metams jau aiškios.

Šią savaitę „Renault“ paskelbė, jog jų ekipoje ir toliau lenktyniaus Robertas Kubica. Lenkas pasirašė sutartį iki 2012 metų pabaigos. Labai protingai ir apgalvotai pasielgta, kadangi 2012 metais baigsis daugelio, stipriose ekipose lenktyniaujančių, pilotų sutartys, tad lenkas gali gauti gana gerą meniu, kuriame bus įrašyta ne viena komanda.

Toliau bus svarstoma, diskutuojama apie tai, kam atiteks antroji vieta „Renault“ ekipoje ir kas yra realiausi pretendentai iš komandos išstumti V. Petrovą. Šiuo metu aptarinėjamos N. Heidfeldo, T. Glocko, A. Sutilo pavardės. Karts nuo karto pasigirsta kalbų ir apie tai, jog „Genii“ nori „Renault“ komandoje matyti buvusį F-1 pilotą Kimį Raikkoneną. Ar suomis grįš? Mažai tikėtina. Sportininkas kol kas nerodo didelio noro grįžti į F-1, o jei „Genii“ nori sportininką prisivilioti, teks labai sunkiai padirbėti ir pasiūlyti ne vieną milijoną.

„Force India“ sudėtis kitais metais gali pasikeisti. Kol kas A. Sutilas nelabai žino ko pats nori. Vieną dieną vokietis kalba, jog norėtų likti „Force India“ ekipoje, nes turi labai gerą bolidą, kitą dieną sportininkui jau vieta „Renault“ komandoje atrodo patrauklus variantas. Kas liečia vokiečio komandos draugą V. Liuzzį, sklinda įvairios kalbos. Vieni kalba, jog italas ir toliau lenktyniaus „Force India“ ekipoje, kiti, kad sportininkui teks užleisti vietą Paului di Restai. Suprantama, ekipa be priežasties nesodina škoto penktadieniais į bolidą, tam yra priežastis. Jei A. Sutilas vis dėl to iškeliaus kažkur kitur, P. di Resta kitais metais gali lenktyniauti kartu su V. Liuzzi.

„Williams“ ekipoje viskas kaip ir aišku. Komanda ir toliau nori naudotis dabartinių pilotų paslaugomis. Rubensas Barrichello ir toliau padėtų tobulinti bolidą, tuo tarpu jaunasis N. Hulkenbergas semtųsi patirties ir mokytųsi. Jei tikėti tuo, ką šneka vokiečio vadybininkas W. Weberis, „Hulkas“ po trejų metų turėtų iškeliauti į vieną iš komandų lyderių.

„Toro Rosso“ – ekipa, kurią kartais vadinu „Red Bull treniruočių stovykla“. Vieta, kur ruošiama pamaina esamiems „Red Bull“ pilotams. Kol kas trumpai buvo kalbama tik apie tai, jog S. Buemi nėra garantuotas dėl vietos komandoje kitų metų sezonui. Kad „Toro Rosso“ pakeis abu pilotus, mažai tikėtina. Jei keis, tai tik vieną iš dviejų. O dabartinių sportininkų vietas gali užimti. „World Series by Renault“ čempionate gana gerai lenktyniaujantis, „Red Bull“ „globotinis“, Danielis Ricciardo. Žinoma, dar yra Brendonas Hartley, bet pilotui iš Naujosios Zelandijos kol kas mažai šansų prasimuši į F-1, kadangi rodomi rezultatai jau minėtame WSBR čempionate nėra labai geri.

Likusios F-1 ekipos – mažas pasaulėlis, kuriame visados vyksta permainos, kur visada laukiami jauni, turtingi ir tik po to talentingi pilotai. „Sauber“ ekipoje kitais metais galime išvysti du naujus veidus. Žinoma, šveicarų ekipoje ir toliau gali lenktyniauti Kamui Kobayashi. Japono ateitis gali priklausyti nuo jo atsakymo kai Peteris Sauberis paprašys pinigų. Pedro de la Rosa jau po Kanados GP pareiškė, jog yra pasiruošęs vėl dirbti kaip pilotas bandytojas.

Šių ir kitų metų F-1 naujokės mielai į savo gretas priims sportininkus su didelėmis piniginėmis. Žinoma, debiutantams labai svarbu turėti ir vieną patyrusį pilotą. „Lotus“ ir toliau turėtų naudotis J. Trullio ir H. Kovalaineno paslaugomis. „Virgin“… čia šiek tiek sudėtingiau. Britai norėtų turėti bent vieną patyrusį pilotą. Antruoju pilotu taptų „Aš turiu daugiau pinigų nei tu“ konkurso nugalėtojas. Tas pats ir HRT ekipoje. Jei tik tokia komanda kitais metais vis dar egzistuos. Kad ir kaip ten bebūtų, ar HRT išliks ar ras naują savininką, ar užleis vietą kitiems, ekipai reikės papildomų pinigų ir patirties.

Kalbant apie kol kas nežinomą 13-ąją ekipą, viskas priklausys nuo to, ką pasirinks FIA. Jei „Cypher“, aišku, jog viena vieta iš dviejų atiteks Jonathanui Summertonui, amerikiečiui, kuris ne vienus metus praleido Europoje ir įveikė keletą dabartinių F-1 pilotų žemesniuose čempionatuose.

Jei bus pasirinkta „Epsilon Euskadi“ – pilotais galės tapti daugelis sportininkų, svarbu, jog atitiktų du kriterijus – turėti kiek įmanoma daugiau pinigų ir būti bent šiek tiek talentingu lenktynininku.

Kas kitais metais galėtų įžengti į F-1? Be jau minėto D. Ricciardo, reiktų paminėti Pastoro Maldonado bei Sergio Perezo pavardes. Abu pilotai šiuo metu varžosi GP2 čempionate. Kol vienas renka taškus, kitas (S. Perezas) neišlipa iš nesėkmių duobės. Kodėl mažosios F-1 ekipos gali pasirinkti šiuos du pilotus? Abu pilotai nėra prasti, talentą turi. Tačiau pats svarbiausias dalykas – sportininkai su savimi gali atsinešti ne vieną milijoną. P. Maldonado Venesuelos naftos pinigus, S. Perezas – „Telmex“ paramą.

Nereiktų pamiršti „Ferrari“ ir N. Todto „globotinio“, praėjusių metų F-3 čempiono, Jules Bianchi. Tiesa, kol kas prancūzui GP2 čempionate sekasi ne itin gerai. Tačiau jei kitais metais „Sauber“ ir toliau naudos italų variklius, ką gali žinoti, viena vieta ekipoje gali atitekti ir J. Bianchi. Geros pažintys „Formulės-1“ pasaulyje taip pat kartais padeda, o prancūzas tokių tikrai turi.

Prasimušti į F-1 šansų turi ir kiti GP2 pilotai. Jei sportininko nepastebi dėl rezultatų, talento, jis gali būti patrauklus dėl turimų pinigų.

Jei žiūrėtume į žemesnio lygio čempionatus, reiktų atkreipti dėmesį į jaunąją kartą, kurie galbūt kada nors atsidurs ir F-1.

Jei taip nutiktų, kad GP2 „ART“ ekipa neteks abiejų dabartinių savo pilotų, problemos tikrai nebus. Užpildyti vieną ar dvi vietas tikrai yra kuo. Jau dabar GP3 čempionate „ART“ turi puikius rezultatus rodantį jaunimą – Estebaną Gutierreza bei Alexanderį Rossį. Šie du pilotai iškart gal ir neperšoks į F-1, tačiau išvysti juos kitais metais GP2 čempionate tikrai realu.

Jei ne F-1 pilotais bandytojais, tai GP2 dalyviais kitais metais gali tapti WSBR atstovai – estas Stenas Pentusas, rusas Michailas Aliošinas, F-3 pilotai – Edoardo Mortara bei kontraktą su „Williams“ turintis Valtteris Bottas. Šių pilotų ateitis priklausys ne tik nuo turimų pinigų sumos, bet ir nuo pasiekimų čempionatuose.

Vis dažnėja tokių atvejų, jog ne F-1 lenktyniaujantys pilotai pasirenka jei ne kėbulinių automobilių čempionatus, tai „IndyCar“. Visų pirma, ne visus lenktynininkus sieja vienas ir tas pats tikslas – patekti į F-1. Vieni pasuka viena kryptimi, kiti – kita. Kaip yra pasakęs buvęs F-1 pilotas R. Doornbosas: „kam man vilktis F-1 rikiuotės gale, jei už tą pačią sumą galiu varžytis „IndyCar“ čempionate su pajėgia ekipa“. Galų gale yra ir tokių, kurie nenori būtį „F-1 bedarbiais“ (pilotais bandytojais), todėl pasirenka „IndyCar“ čempionatą. Vieniems nusibosta egzistuoti tik F-1 ekipų sąrašuose, kiti neturi tiek pinigų, kiek reikalauja komandos. Dabar jau tapo normalu, jog GP2, WSBR atstovai iškeliauja į „IndyCar“. Gyvenimas nestovi vietoje, tad žmogus nenori sėdėti ir laukti. Ne kiekvienas turi dešimtis milijonų banko sąskaitoje, ne kiekvienas svajoja tapti F-1 komandos pilotu bandytoju ar HRT ekipos lyderiu.

Auto/moto sporto pasaulyje viskas keičiasi. Komandos keičia specialistus, pilotai komandas. Tačiau jau ne pirmus metus nesikeičia vienas dalykas – reikalavimai. Jei neturi gerų pažystamų ar daug talento, privalai turėti daug pinigų, kitu atveju, kai kurių čempionatų durys gali būti amžinai uždaros.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 11